02.10.2016.
Zvanično 10 zaposlenih iz JP Kikinda radi u gradskoj upravi, a njihova (i ne samo njihova) primanja poslodavac još uvek krije od javnosti
Radno mesto u jednom pravnom licu, a plata u drugom?
JP Kikinda odbija da obznani koliko je novca isplaćeno do sada Beograđaninu Milanu Jovanoviću, koji je bio njihov zaposleni tokom pet meseci 2015. i 6 meseci ove godine, kao i koliko je do sada sredstava isplaćeno za desetoro zaposlenih čija radna mesta su u zgradi gradske uprave.
Piše: Dijana Subotički Miletić
Na osnovu kog dokumenta JP Kikinda isplaćuje zarade za 10 zaposlenih čija radna mesta su u zgradi gradske uprave, koliko je njima do sada novca isplaćeno i gde je ta stavka u budžetu JP Kikinda za 2016. godinu, neka su od pitanja koja smo pokrenuli prethodnih sedmica. U odgovoru na zahtev za pristup informacijama od javnog značaja, JP Kikinda navodi da je deset zaposlenih „izmešteno u sedište osnivača radi obavljanja poslova za njihove potrebe i to po Ugovoru o poslovnoj saradnji od 4. maja 2016. zaključenim sa Opštinom Kikinda“. O kakvom Ugovoru o poslovnoj saradnji je reč, sada je predmet našeg interesovanja kroz novi zahtev za pristup informacijama od javnog značaja...
Budući da se do sada u javnosti sporadično i najčešće nezvanično govorilo i o desetak zaposlenih u JP Kikinda koji nisu iz Kikinde, poslali smo konkretno pitanje i za jedno od ovih lica. JP Kikinda nije nam dostavilo sve podatke koje smo putem zahteva za pristup informacijama od javnog značaja tražili, a tiču se Beograđanina Milana Jovanovića koji je u JP Kikinda bio angažovan kao stručni saradnik za investicije, visokogradnja od 1. maja do 30. septembra 2015. i od 1. maja do 30. oktobra ove godine. Iako nas je zanimalo koliko novca mu je do sada isplaćeno, da li postoji fizički dokaz da je on boravio u preduzeću i šta je rezultat njegovog rada, odgovor koji smo dobili je delimičan. U njemu stoji da je fizički dokaz da je Jovanović boravio u preduzeću karnet knjiga-evidencija dolazaka na posao svakog zaposlenog, „koja sadrži lične podake radnika“, zbog čega nam ona nije dostavljena. Dalje se navodi da je Jovanović bio nadležan za „izradu, usaglašavanje i zaključivanje programa i protokola iz oblasti investicija u javnom sektoru u oblasti saobraćaja, građevinarstva, infrastrukture, turizma, poljoprivrede i ostalih delatnosti, zatim za pripremu i realizaciju investicionih projekata, kao i da obavlja druge poslove iz svog delokruga po nalogu nadređenog“.
Odgovori koji su izostali tiču se isplata, kako Jovanoviću, tako i zaposlenima koji su u gradskoj upravi, i to zbog toga što tvrde da bi ovo ugrozilo pravo na privatnost i ugled, iako Zakon o dostupnosti informacija od javnog značaja kaže da to ne važi u slučajevima ako se radi o ličnosti, pojavi ili događaju od interesa za javnost, naročito ako se radi o nosiocu državne funkcije i ako je informacija važna s obzirom na funkciju koju ta osoba vrši... Dalje u JP Kikinda citiraju i Zakon o radu, i dodaju da lični podaci koji se odnose na zaposlenog ne mogu biti dostupni trećem licu, osim u slučajevima kada je to utvrđeno Zakonom ili ako je to potrebno radi dokazivanja prava i obaveza iz radnog odnosa ili u vezi sa radom, te kažu da bi zbog dostavljanja ovih podataka zaposleni mogao da traži naknadu štete zbog povrede prava ličnosti. U odgovoru JP Kikinda se zaključuje da nam podatke o visinama pojedinačnih zarada neće davati, kao ni fizički dokaz da je Jovanović boravio u JP Kikinda, niti kopije dokumenata iz kojih se može proveriti koliko je i šta uradio kao i šta je rezultat njegovog rada, jer tvrde da to nisu informacije nastale u radu ili u vezi sa radom organa javne vlasti niti da bilo ko ima opravdan interes da ih zna, kao i da bi time prekršili odredbe nekoliko pozitivnih propisa.
Podsećamo čelnike JP Kikinda da Kikinđani imaju pravo da znaju koliko novca najveće, naglašavamo javno preduzeće izdvaja za plate. Ostalo je nejasno i zašto JP Kikinda krije rezultate rada Milana Jovanovića ako oni postoje? Kada nema navedenog izveštaja o ostavrenim rezultatima rada ostaje sumnja da rezultati nisu ni ostvareni. Očekivanje javnosti je da kada neko postigne uspeh u domenu inveticija u okviru javnog sektora, stanovnici grada to treba da znaju jer direktno utiče na kvalitet njihovog života. Osim toga, nismo tražili nikakve lične podatke, poput jedinstvenog matičnog broja, adrese i drugih podataka koji bi zaista mogli da ugroze privatnost neke osobe. Visina zarada u javnom sektoru MORA da bude transparentna. Zbog svega navedenog i ovoga puta smo primorani da se obratimo Povereniku za informacije od javnog značaja Rodoljubu Šabiću.
Video varijantu ove priče možete ovde pogledati: https://youtu.be/zb6Om6MZ9yI
Ovde možete preuzeti zahtev za pristup informacijama od javnog značaja koji je VK uputio 23.8.2016, odgovor iz JP Kikinda od 26.9.2016. godine, kao i VK žalbu na odgovor od 1.10.2016:
Ovaj tekst je proizveden u okviru granta koji finansira Evropska unija, dodeljenog u okviru Medijskog programa 2014. Sadržaj teksta je isključiva odgovornost rtv-vk.rs i ni u kom slučaju ne odražava stavove Evropske unije.Projekat se realizuje u okviru programa podrške: „U vašem Ffokusu“koji izvode Nezavisno udruženje novinara Srbije, Poslovno udruženje Lokal pres i Toplički centar za demokratiju i ljudska prava, u okviru Medijskog programa 2014.